![]() |
- o snimanju "MATRIKSA" |
"Matriks" je dobio 4 Oskara: Montaža (Film Editing) Zvuk (Sound) Montaža zvuka (Sound Effects Editing) Specijalni efekti (Visual Effects) |
O snimanju "Matriksa"
Leri i Endi Vačovski su prvi put privukli pažnju publike svojim mračnim romantičnim trilerom "Skok" /Bound/, u kome su igrale Đina Geršon i Dženifer Tili. Ali čak i pre nego što su počeli da rade na "Skoku", već su napisali scenario za "Matriks".
Vačovski su poslali svoj scenario producentu Džoelu Silveru, koji je istražio alternativne budućnosti u takvim hit filmovima kao što su "Predator" i "Demolition Man". On je odmah bio fasciniran i otkupio ga je.
Silver komentariše: "'Matriks' je vrlo kompleksna priča; dešava se u budućnosti ali se pripoveda u sadašnjosti - stvarno je teško objasniti. Leri i Endi su godinama usavršavali scenario da bi publika mogla prihvatiti i razumeti ovu priču."
Vačovski odgovaraju: "Počeli smo sa pretpostavkom da je svaka pojedina stvar u koju verujemo danas i svaki pojedini fizički predmet zapravo totalna izmišljotina koju stvara jedan elektronski univerzum. Kada jednom počnete da radite sa elektronskom stvarnošću zaista možete pomeriti granice onoga što bi bilo moguće za ljude. Tako ako se likovima u "Matriksu" mogu momentalno ubaciti informacije u glavu, oni bi, na primer, trebalo da budu jednako dobri kung-fu majstori kao Džeki Čen."
Ova ideja je dala braći Vačovski priliku da rade u drugoj oblasti koja ih interesuje - borilačkoj koreografiji koja se viđa u hongkonškim akcionim filmovima. "Oduvek smo želeli da unesemo hongkonški borilački senzibilitet u naše Zapadnjačke ideje za priču. Ovo je bila savršena prilika," rekli su.
Braća su se odavno divila radu Juen Vo Pinga - jednog od najboljih hongkonških kaskaderskih specijalista za kung fu i egzibicije sa žicom. Izvršni producent Beri Ozborn objašnjava: "Većina američkih kaskaderskih radova [egzibicija] koristi 'ovnove' ili pneumatike da pošalje osobu kroz vazduh određenom brzinom. Sa žicama, egzibicije su daleko više kontrolisane i vrlo stilizirane. To je skoro kao upravljanje marionetama, ali koristeći pravu osobu. Za to je potrebna izuzetna veština i prefinjenost."
Vo Ping je pristao sa radi sa Vačovskima samo pod jednim uslovom: morali su da garantuju da će njihova glumačka ekipa dugo trenirati da nauči kung fu i kako da radi sa žicama.
Leri Endi Vačovski kažu: "To je veliki zahtev: kako da kažeš glumcu da će morati da provede četiri meseca trenirajući i učeći kung fu kada može da snimi drugi film za to isto vreme? To nas je impresioniralo u vezi Kianua. On je razumeo zašto je to bilo neophodno i kakvu je posvećenost zahtevalo. U stvari, cela glumačka ekipa nas je zapanjila svojom posvećenošću režimu treninga - bio je neverovatno strog."
Ekipa je trenirala sa Vo Pingom i njegovim timom tri meseca u Los Anđelesu pre nego što su se preselili na lokaciju za filmu u Sidnej /Australija/, za još mesec dana treninga pre nego što je snimanje počelo. Za vreme prvobitnog snimanja, dva meseca su provedena snimajući na ulicama i krovovima Sidneja i u skladištima.
Džoel Silver oduševljeno govori o upotrebi Sidneja kao lokacije za snimanje: "Ekspertiza u pravljenju filmova, konkurentne cene i nova želja da se prihvati snimanje na lokaciji su uvećali privlačnost Sidneja. Takođe nam se dopala raznovrsnost arhitekture grada i njegova generalna geografija; to je idealan grad za snimanje filma."
NAPOMENA: Tekst je preuzet sa zvaničnog sajta, http://www.whatisthematrix.com.
MATRIKS 99: http://matriks99.tripod.com